7 vecí, ktoré by mal poznať každý podnikateľ, ktorý uvažuje nad kúpou auta na firmu alebo živnosť | www.fordszilcar.sk

7 vecí, ktoré by mal poznať každý podnikateľ, ktorý uvažuje nad kúpou auta na firmu alebo živnosť

29.09.2020

1. Na firemné auto si uplatníte viac daňových nákladov

Ak sa rozhodnete pre kúpu auta, ktoré bude zaradené do majetku firmy, až v tomto prípade ho možno považovať za plnohodnotné firemné auto. Výhodou kúpy auta „na firmu“ je veľké množstvo výdavkov, ktorými si môžete skrátiť základ dane.

Medzi daňové výdavky si tak dokážete zaradiť napríklad palivo, povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie či kúpnu cenu auta. Tú si však nemôžete zaradiť do nákladov jednorazovo, ale postupne.

danove-odpisy-na-auto

Firemné auto sa totiž odpisuje 4 roky, takže od chvíle, keď sa auto zaradí do obchodného majetku firmy, za každý mesiac jeho používania si do nákladov odpíšete 1/48 z jeho obstarávacej ceny.

Okrem odpisov na auto sa medzi výdavky zaraďujú aj prevádzkové náklady, ku ktorým patria opravy v servise, výdavky na pneumatiky, parkovné a daň z motorových vozidiel.

dan-z-motorovych-vozidiel

2. Pre 100-percentné pokrytie výdavkov na palivo si musíte viesť knihu jázd

Pri aute, ktoré je zaradené do obchodného majetku firmy, si podnikatelia môžu uplatniť úplné alebo paušálne pokrytie výdavkov na palivo.

K tomu, aby si mohli do daňových nákladov zaradiť 100 % hodnoty paliva, jeho spotrebu si musia zdokladovať na základe knihy jázd, GPS jednotky či kapacitnej sondy.

Vďaka elektronickému meraniu spotreby paliva však nezískate iba presný prehľad o spotrebe auta, ale podľa spoločnosti GPS Portal tak dokážete ušetriť aj 30 % nákladov na jeho prevádzku.

vydavky-na-palivo

Pri schvaľovaní zákona sa však myslelo aj na podnikateľov, ktorí tieto byrokratické praktiky nemajú radi alebo na administráciu jednoducho nemajú čas.

Na firemné auto bez evidencie jázd si do daňových nákladov môžu uplatniť paušálne výdavky, ktoré predstavujú 80 % z celkových výdavkov na tankovanie.

3. Pri novom aute sa skutočné výdavky oplatia viac

Skutočné výdavky sa oplatí využiť v prípade, ak si podnikateľ zakúpi úplne nové alebo drahšie firemné vozidlo. Podstatnú časť nákladov tak budú tvoriť odpisy z obstarávacej ceny auta a výdavky na jeho poistenie.

Platí to, samozrejme, v prípade, ak podnikateľovi nerobí problém viesť si podrobnú evidenciu jázd. Táto činnosť je však pre mnohých podnikateľov jednou z najmenej obľúbených. Rovnako ju vnímajú aj účtovníci, ktorí majú s knihou jázd obrovské množstvo práce.

skutocne-vydavky-pri-novom-aute

Kúpa auta „na firmu“ a teda jeho zaradenie do obchodného majetku je výhodná napríklad aj pre platiteľov DPH, ktorí si môžu túto čiastku z ceny auta odpočítať.

4. Reálne výdavky sa vyplatia aj tým, ktorí ponúkajú služby

Zaradiť si do účtovníctva viac ako 80-percentné výdavky na firemné auto sa oplatí aj podnikateľom, ktorí pôsobia v oblasti poskytovania služieb. Takéto firmy totiž zvyknú mať veľmi nízke skutočné výdavky, takže nákladmi za auto si dokážu výrazne znížiť svoj základ dane.

Ide napríklad o účtovníkov, marketérov, dizajnérov, programátorov, finančných poradcov, prekladateľov, jazykových lektorov alebo konzultantov.

5. Ak sa firemné auto používa aj na súkromné účely, uplatniť sa môže iba časť nákladov

Niektorí podnikatelia zvyknú využívať firemné auto aj na svoje súkromné účely. Zatiaľ čo počas práce s ním jazdia za účelom plnenia svojich podnikateľských zámerov, vo voľnom čase s nimi jazdia na výlety, nákupy alebo rodinné návštevy.

V takom prípade si však môžu medzi daňové náklady zaradiť iba určitú časť z celkových výdavkov na auto. Tou časťou je súčet výdavkov, ktoré boli vynaložené iba na pracovné cesty.

sukromne-ucely

Ak podnikateľ využíval firemné auto aj na súkromné účely, od roku 2015 mu štát umožňuje uplatniť spomínaných 80 % zo všetkých výdavkov na palivo.

Pokiaľ ide o živnostníkov (SZČO), tí si pri využívaní súkromného vozidla môžu do daňových nákladov uplatniť maximálne 50 % z nákupu pohonných hmôt.

Ďalšou možnosťou podnikateľa je zdokladovať výdavky na palivo a spolu s nimi aj stav tachometra (počet najazdených kilometrov) k začiatku a koncu roka.

Výdavky sa potom vypočítajú z dokladov o kúpe pohonných hmôt a spotreby vozidla, ktorá je uvedená v technickom preukaze.

6. Konatelia, ktorí sú zamestnaní vo vlastnej firme, majú o povinnosť navyše

Existujú prípady, ak je spoločník alebo konateľ firmy zároveň aj jej zamestnancom. Ak tento konateľ – zamestnanec bude firemné auto využívať okrem práce aj na súkromné účely, je povinný zdaňovať v podobe príjmu zo závislej činnosti 1 % z kúpnej ceny auta.

povinnost-navyse

7. Kombinácia úplných a paušálnych výdavkov je možná, má však jeden háčik

Ak vás zaujíma, či si môžete na firemné auto uplatniť kombináciu úplných (100 % na odpisy) a paušálnych (80 % pre daňové náklady za palivo) daňových nákladov na auto, odpoveď je áno.

Zatiaľ čo pri paušálnych výdavkoch sa vyhnete evidencii jázd, pri úplných výdavkoch už ale musíte dokázať, že auto využívate 100-percentne za účelom podnikania. Knihu jázd teda budete tak či tak potrebovať.

Veríme, že vám tieto rady uľahčia rozhodovanie pri kúpe firemného auta. Ak ešte stále neviete, ktoré vozidlo si vybrať, pozrite si naše úžitkové autá Ford, ktoré sú svojimi vlastnosťami vhodnými pomocníkmi pre podnikanie.

Pokiaľ hľadáte auto pre zásobovanie, Transit Custom je vďaka veľkému nákladnému priestoru a komfortnému prístupu ideálnou voľbou. Na jeho kúpu od nás aktuálne dostanete bonus v hodnote 5 600 € a rozšírenú záruku na 200 000 kilometrov.

kupa-podnikatelom-banner