Ford Szilcar múzeum | www.fordszilcar.sk

Ford Szilcar múzeum

Založenie múzea na počesť Henryho Forda

Pre pamätníkov a vyznávačov starých automobilov plánujeme rozšíriť našu košickú prevádzku Ford Szilcar o showroom historických motorových vozidiel. Múzeum bude obsahovať výstavné priestory s pamätnými motorovými vozidlami a klampiarsku dielňu určenú na jednoduché opravy a údržbu historických motorových vozidiel.

Automobilové ikony 20. storočia

V múzeu, ktoré bude rozšírením výstavnej plochy nášho autosalónu, budú vystavené významné klenoty automobilového priemyslu minulého storočia. Súčasťou expozície budú automobily značky Fiat, Ford či motocykle Jawa. Klampiarska dielňa postavená v industriálnom štýle bude vybavená základnými technológiami na diagnostiku, opravu a údržbu historických motorových vozidiel.

Ford Model Y

Najväčším skvostom nášho múzea bude Ford Model Y z 1937. Ide o prvý automobil značky Ford, ktorý bol určený a špeciálne navrhnutý iba pre Európu. Významnými producentmi tohto modelu bolo Anglicko, Francúzsko a Nemecko, no niekoľko modelov sa vyrobilo dokonca aj v ďalekej Austrálii či Japonsku.

Tento štvorkolesový klenot dokázal jazdiť maximálnou rýchlosťou 95 km/h s priemernou spotrebou 8,8 l na 100 kilometrov. Zaujímavosťou je, že z celkovej produkcie 175 000 modelov Fordu Y sa do dnešného dňa zachovalo iba 1 250 kusov. Jeden z nich už čoskoro nájdete v našom múzeu na Alejovej 2 v Košiciach.