Úver alebo lízing? Pomôžeme vám vybrať vhodný spôsob financovania auta | www.fordszilcar.sk

Úver alebo lízing? Pomôžeme vám vybrať vhodný spôsob financovania auta

29.09.2020

Uvažujete nad kúpou nového automobilu, no nemáte k dispozícii dostatok peňazí, aby ste ho zaplatili jednorazovo? Na výber máte pôžičku alebo kúpu vozidla na lízing. Vysvetlíme vám rozdiely medzi týmito druhmi financovania, ako aj to, ktorá z možností pre vás bude najvhodnejšia.

Auto kúpené na úver je okamžite vaše

Úver alebo lízing? Ide o veľmi podobné spôsoby financovania vozidla, pretože v oboch prípadoch budete auto splácať po častiach. Hlavný rozdiel medzi pôžičkou z banky (alebo nebankovky) a lízingom je vo vlastníctve.

Zatiaľ čo automobil zakúpený na úver je ihneď váš, pri lízingu budete mať vozidlo iba v prenájme. Do vlastníctva ho dostanete až po úplnom splatení.

Autoúver bez povinností, no drahší

Pri kúpe auta na úver sa vaším jediným záväzkom stáva splácanie mesačných splátok počas dohodnutého obdobia. Za peniaze od banky si môžete zakúpiť akékoľvek auto, ktoré zároveň môžete kedykoľvek predať.

Lízingová spoločnosť by vám napríklad kúpu staršieho ojazdeného vozidla nemusela dovoliť. Niektorí poskytovatelia lízingu ešte vždy vyžadujú zaplatenie akontácie, aj keď v porovnaní s minulosťou sa tejto podmienky domáha čoraz menej lízingových spoločností.

V prípade úveru z banky akontáciu neplatíte, takže na kúpu nového automobilu nepotrebujete žiadne vlastné prostriedky.

Muž si vyťahuje peňaženku zo obleku

Pôžičky na auto už dnes poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť, takže o úzkom výbere možností nemôže byť ani reč.

Výhodou úverov je aj ich rýchle vybavenie. V niektorých prípadoch si určitú sumu dokonca môžete požičať už cez SMS či online žiadosť.

Naopak, pri dlhej dobe splácania nepotešia vyššie úrokové sadzby, ktoré dokážu pôžičku výrazne predražiť. Aby vám banka poskytla úver na auto, budete musieť preukázať svoj príjem a banke poskytnúť istú formu ručenia.

Dostať sa k úveru a novému autu teda nie je také samozrejmé, ako by sa mohlo zdať.

Leasing vybavíte priamo u predajcu

Ďalšou alternatívou, ako si zaobstarať nové vozidlo bez zaplatenia jeho plnej sumy, je kúpa auta na leasing. Veľkou výhodou tohto riešenia je, že leasing vybavíte priamo u predajcu automobilu.

Vo väčšine prípadov ponúka leasing oveľa lepšie podmienky splácania, no okrem toho ho od spotrebného úveru odlišuje aj jednoduchosť – vybavíte ho rýchlejšie ako pôžičku.

Ako sme spomínali, k leasingu bez akontácie sa dnes prikláňa čoraz viac poskytovateľov, takže splácanie leasingu s minimálnym úrokom je výhodnejšie ako splácanie úveru z banky či nebankovky.

Mladý pár sa raduje z kúpy nového auta

Pri kúpe auta na leasing od vás väčšina spoločností nebude vyžadovať dokladovanie príjmu či trvať na ručení. Leasingovky sú totiž v minimálnom riziku – ak im prestanete platiť, auto im zostáva vo vlastníctve.

Pri finančnom leasingu si hradíte údržbu sami

V prípade finančného leasingu vám leasingová spoločnosť poskytne financie, ktoré jej budete pravidelne splácať. Počas tejto doby „vaše“ vozidlo papierovo patrí stále poskytovateľovi leasingu.

Po splatení poslednej čiastky si však auto môžete odkúpiť za jeho zostatkovú hodnotu, ktorú budete vedieť ešte na začiatku pred podpísaním zmluvy.

Obavy, že pôjde o obrovskú čiastku, pokojne hoďte bokom. Ak ste totiž leasing pravidelne splácali, suma za odkúpenie vozidla bude v podstate symbolická a vozidlo bude skutočne vaše až po jej zaplatení.

Na rozdiel od operatívneho leasingu, kde náklady spojené s údržbou vozidla hradí leasingová spoločnosť, v prípade finančného leasingu si platíte všetko sami. Od servisu, cez prezutie pneumatík až po poistku.

Servis automobilu

Operatívny leasing = prenájom

V minulosti bol operatívny leasing výsadou podnikateľov, no dnes ho s obľubou využívajú aj fyzické osoby. Pokiaľ ale hľadáte spôsob financovania, pri ktorom by ste si chceli vozidlo ponechať natrvalo, vyberte si skôr bežný leasing.

Jednoducho povedané: operatívny leasing je prenájom vozidla, kde stačí platiť pravidelné „nájomné“ a nič viac nemusíte riešiť.

Splátky za operatívny leasing cez Ford Szilcar môžu zahŕňať aj servisné poplatky, diaľničnú známku, sezónne pneumatiky či predpísané servisné služby. Rozsah týchto „predplatených“ služieb závisí na požiadavkách klienta.

Po skončení leasingu sa vozidlo vracia späť do leasingovej spoločnosti a vy si tak môžete vybrať nový automobil.

Ford Mustang

Ktorou cestou sa vybrať?

Veríme, že rozdiel medzi úverom a leasingom sme v článku opísali dostatočne výstižne. Finálne rozhodnutie však závisí iba na vás, pretože všeobecné odporúčanie neexistuje.

Najlepšie urobíte, ak si porovnáte niekoľko pôžičiek a vyberiete tú, ktorá má najvýhodnejšie podmienky. Prehľadné porovnanie spotrebných úverov nájdete napríklad na stránke MoneyToo.

Kúpa auta na úver alebo leasing

Či si vyberiete úver alebo leasing, môže rozhodnúť aj to, aké vozidlo si plánujete zakúpiť. Nové auto sa viac oplatí kupovať na leasing, no pri vozidle, ktoré je staršie ako päť rokov, je vo výhode úver.

Napríklad pre podnikateľov je priaznivá kúpa auta na leasing, pretože splátkami si dokážu znížiť základ dane.

Ak si nemôžete dovoliť zaplatiť automobil v plnej sume, u nás si dokážete zakúpiť nový Ford na bežný alebo operatívny leasing, prípadne využiť financovanie na 1/3.

Viac informácií o financovaní nájdete na našej webstránke alebo priamo u nás v predajni.