8 aplikácií, ktoré by nemali chýbať v mobile žiadneho majiteľa Fordu | www.fordszilcar.sk

8 aplikácií, ktoré by nemali chýbať v mobile žiadneho majiteľa Fordu

29.09.2020

 

Poznáte navigáciu, ktorá vám okrem trasy zobrazí aj policajné hliadky? Alebo takú, ktorá odpočítava trvanie červenej farby na semafore? V tomto článku vás presne s takými zoznámime. A pridáme ich ešte oveľa viac.

waze-aplikacia

1. Waze

Službu Waze už dnes pozná takmer väčšina vodičov, no pokiaľ ste o nej doposiaľ nepočuli, čítajte ďalej. Ide o najprepracovanejšiu navigáciu na svete, ktorá okrem trás zobrazuje informácie o premávke v reálnom čase.

Vďaka aplikácii Waze sa tak dokážete vyhnúť kolónam, policajným hliadkam či uzavretým úsekom. Využijete ju teda aj na trasách, po ktorých jazdíte pravidelne a ktoré dôkladne poznáte.

ako-vyzera-waze-aplikacia

Čo je najlepšie, miesta s prekážkami na ceste, kolónami či policajnými radarmi môžete hlásiť priamo z aplikácie aj vy. Výhodou služby Waze je jej silná komunita používateľov rozšírená na Slovensku aj po celom svete.

waze-aplikacia-v-auteZdroj: Virtualizate.net

Waze sme medzi aplikácie pre motoristov zaradil ešte z jedného dôvodu. Od januára tohto roku s ňou totiž spoločnosť Ford oznámila úzku spoluprácu – Waze bude bežnou súčasťou nového multimediálneho systému SYNC 3, ktorým je vybavený napríklad nový Ford EcoSport.

Pre používanie tejto navigácie už teda nebudete musieť mať svoj smartfón umiestnený na palubnej doske. Stačí, ak svoj smartfón spárujete so systémom SYNC AppLink a navigáciu s vyznačenými policajnými hliadkami uvidíte priamo na obrazovke ovládacieho panela.

waze-aplikacia-v-aute-2Zdroj: Virtualizate.net

Všetky funkcie aplikácie tak budete môcť ovládať hlasovými povelmi, takže držiak smartfónu prichytený na čelnom skle už viac nebudete potrebovať.

Stiahnite si navigáciu Waze pre Android alebo iOS.

2. Zelená vlna

Určite ju poznáte z rádia, no ak patríte medzi ľudí, ktorí si namiesto Slovenského rozhlasu v aute púšťajú svoju obľúbenú hudbu, aplikácia s dopravným spravodajstvom je určená práve vám.

Nájdete v nej všetky dopravné hlásenia od ostatných používateľov aj poslucháčov rádia. V nastaveniach si môžete sami zvoliť, ktoré upozornenia vám má aplikácia zobrazovať. Na výber máte napríklad notifikácie o dopravných nehodách, kolónach, meraniach a uzáverách ciest.

V prípade, že počas cesty nechcete venovať pozornosť svojmu mobilu, môžete si v aplikácii vypočuť naposledy vysielanú epizódu Zelenej vlny.

Stiahnite si aplikáciu Zelená vlna pre Android alebo iOS.

3. Semafory v Bratislave

Zatiaľ čo všetky ostatné aplikácie z tohto zoznamu môžete používať kdekoľvek na Slovensku a vo svete, táto je špeciálne určená pre vodičov, ktorí jazdia po uliciach nášho hlavného mesta.

Pýtate sa, na čo vám bude svetelné znázornenie semaforu na palubnej doske, keď ho máte počas státia rovno pred sebou? Aplikácia nezobrazuje len farebnú trikolóru, ale aj to, ako dlho potrvá, kým vám „naskočí“ zelená.

Vďaka tomu celkom presne viete, ako dlho ešte potrvá červená, a teda či sa počas státia stihnete občerstviť alebo poslať hlasovú správu.

Aplikácia spolupracuje s väčšinou GPS navigácií, ako sú Sygic alebo Waze, a aktuálne pokrýva takmer 50 % svetelných križovatiek v Bratislave s 93-percentnou presnosťou. Ich zoznam podporovaných križovatiek nájdete na stránke Google Play.

Pozrite sa, ako aplikácia funguje v praxi:

Stiahnite si aplikáciu Semafory Bratislavan pre Android.

4. Gas Manager

Táto praktická aplikácia poskytuje majiteľom vozidiel detailný prehľad o spotrebe paliva. Najväčšie uplatnenie nájde u tých, ktorí používajú viacero automobilov naraz, pretože aplikácia im vypočíta spotrebované množstvo paliva, najazdené kilometre či mesačné náklady na pohonné hmoty pre každé vozidlo zvlášť.

gas-manager-aplikacia

Pokiaľ hľadáte jednoduchý spôsob na meranie spotreby paliva vašich firemných vozidiel, aplikácia Gas Manager je pre vás ideálnym nástrojom. Samozrejme, užitočná je aj pre tých, ktorí vlastnia len jedno auto.

Všetky parametre si môžete pozrieť buď v klasickom výpise alebo v grafickom zobrazení. Stačí vyplniť údaj o tom, koľko ste tankovali, a aplikácia vám dokáže vyhodnotiť aj náklady na palivo v prepočte na jeden kilometer.

gas-manager-img-aplikacia

Ak nepatríte medzi ľudí, ktorým je životné prostredie ľahostajné, Gas Manager vám v závislosti od spotreby dokonca dokáže vypočítať uhlíkovú stopu vášho vozidla. Teda to, koľko oxidu uhličitého vyprodukujete za jeden deň alebo v prepočte na jeden kilometer.

Pokiaľ na evidenciu nákladov firemných vozidiel uprednostňujete excelovské tabuľky, údaje o spotrebe a najazdených kilometroch si dokážete z aplikácie exportovať do súboru CSV a následne poslať na e-mail.

Stiahnite si aplikáciu Gas Manager pre Android alebo iOS.

5. Fuelio

Na podobnom princípe ako Gas Manager pracuje aj aplikácia Fuelio. Tá má dokonca domáce korene, pretože ide o produkt slovenskej spoločnosti Sygic.

Okrem archívu o najazdených kilometroch a spotrebovanom palive vám aplikácia zobrazí jednotlivé tankovania na Google mape a náklady na pohonné hmoty v prehľadných grafoch.

Služba vám tiež pomocou GPS súradníc odporučí čerpacie stanice, ktoré máte poblíž. V prípade, že si to stanice vyplnia, si dokonca môžete porovnať, koľko stojí liter paliva v každej z nich. Rozhodovať sa, kde natankujete, teda nemusíte len podľa vzdialenosti, ale aj ceny.

fuelio-aplikaciaZdroj: Google Play

Žiaľ, majitelia iPhonov majú smolu. Palivový manažér Fuelio je dostupný iba pre smartfóny so systémom Android.

Stiahnite si aplikáciu Fuelio pre Android.

6. Car Manager

Zatiaľ čo predchádzajúca aplikácia primárne slúžila na evidenciu o spotrebe paliva, táto toho ponúka osobám a firmám s viac ako jedným autom oveľa viac. Nájdete v nej administratívne informácie, údaje o poistení vašej firemnej či súkromnej flotily áut a hodnotu výdavkov na ich údržbu.

car-manager-aplikacia

Aby ste nezabudli na dôležité dátumy a nemuseli ich neustále nosiť v hlave, do aplikácie Car Manager si môžete zaznačiť termín ďalšej technickej a emisnej kontroly.

Okrem toho aplikácia obsahuje ďalšiu sadu užitočných nástrojov. Jeden z nich vás napríklad dokáže navigovať na jedno z vašich obľúbených parkovacích miest.

Stiahnite si aplikáciu Car Manager pre Android alebo iOS.

7. MyCar Tracks

Či už vlastníte jedno alebo hneď niekoľko desiatok vozidiel, v aplikácii dokážete viesť knihu jázd nielen pre jednotlivé vozidlá, ale aj pre každého pracovníka. Pred odchodom stačí spustiť aplikáciu, zapnúť GPS a zvoliť, či sa chystáte na súkromnú alebo služobnú jazdu.

mycar-tracks-aplikaciaZdroj: YouTube

Aj v tomto prípade si knihu jázd môžete odoslať na e-mail, exportovať do formátu pre Excel a následne vytlačiť.

Pri rozhodovaní sa o tom, či si na evidenciu fleetových vozidiel vybrať predošlú službu alebo MyCar Tracks, vám možno pomôže fakt, že táto aplikácia má slovenský pôvod.

Stiahnite si aplikáciu MyCar Tracks pre Android.

8. Blinker

Ak majú sociálnu sieť majitelia psov, prečo by ju nemohli mať aj milovníci áut? Blinker je plnohodnotná aplikácia, ktorá v sebe zahŕňa dopravný servis, výber noviniek z rôznych auto-moto magazínov, bazár, diskusné fórum či ŠPZ chat.

Práve ten je dôvodom, prečo sme Blinker zaradili do tohto zoznamu. Predstavte si, že ste na svojom aute zabudli vypnúť svetlá alebo zavrieť okno. Človek, ktorý ide okolo a všimne si to, vás na to môže upozorniť aj bez toho, aby poznal vaše meno. Postačí mu číslo vašej ŠPZ (EČV), ktorú máte spárovanú s aplikáciou Blinker.

Obyčajný nie je ani bazár. Po zverejnení inzerátu aplikácia vyhľadá vo vašom okolí potenciálnych záujemcov a spojí vás s nimi.

blinker-aplikacia

Stiahnite si aplikáciu Blinker pre Android alebo iOS.

Veríme, že vám tieto aplikácie pre motoristov spríjemnia každú vašu jazdu. Počas šoférovania však venujte svoju pozornosť dianiu na ceste. :)